| Connectivity | WiFi+BLE |
| Inverter Technology | Yes |
| Nature Lock Technology | Keeps fruits and vegetables fresh for up to 20 days. |
| Vitamin Fresh Technology | Preserves maximum level of Vitamin A and C in fruits and vegetables while ensuring health and immunity of your family |
| Cooling Technology | Direct Cool |
| Product Color | Silky Red , Silky Black |
| Touch Display | Yes |
| Freezer Position | Top |
| Handle Material | Plastic |
| Type of Handle | Hidden Handle |
| Type of Shelf | Glass |
| Power Cool Fan | Yes |
| Door LED Light - Freezer | LED on Side Walls |
| Freezer Light | Yes |
| Total Shelves | 5 |
| Refrigerator Door Pockets | 5 |
| Freezer Door Pockets | 2 |
| Number of Crisper | 2 |
| Ice Tray | Icebox (12 pcs) |
| Egg Tray | 2 |
| Energy Class | A++ |
| Climate Class | T |
| Voltage (V) | 230 |
| Width (cm) | 77.6 cm |
| Depth (cm) | 66.4 cm |
| Height (cm) | 177 cm |
| Width (in) | 30.55 |
| Depth (in) | 26.14 |
| Height (in) | 69.69 |
DAWLANCE 91999 Avante+ IoT Double Door Refrigerator
Capacity
Extra Large (8 or more Family Members)
Connectivity
WiFi+BLE
Energy Saving
55%
Inverter Technology
Yes
Nature Lock Technology
Keeps fruits and vegetables fresh for up to 20 days.
Original price was: ₨ 147,900.₨ 137,600Current price is: ₨ 137,600.
Buy NowOnly logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.