






DAWLANCE Canvas Series Android TV 50G3A 4K
Dolby-Vision
Yes
HDR10
Yes
Wide Color Gamut
Yes
Digital Atmos
Yes
Dolby Digital
Yes
₨ 109,999
Buy NowPRODUCT SPECIFICATION
Feature |
Specification |
|---|---|
| Model | DAWLANCE Canvas Series 50G3A |
| Screen Size | 50 inches |
| Resolution | 4K UHD (3840 x 2160) |
| Operating System | Android TV |
| Smart TV | Yes |
| HDR Support | Yes |
| Connectivity | Wi-Fi, Bluetooth |
| Ports | HDMI, USB, Ethernet |
| Audio | Dolby Audio / DTS |
| Built-in Apps | Yes (e.g., Netflix, YouTube) |
| Voice Assistant | Google Assistant |
| Power Supply | AC 100-240V, 50/60Hz |
| Color | Black/Gray |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.


















Reviews
There are no reviews yet.