



DCB 7310 S A Built-in Hood
Hood Type
Wall Mounted – Curved Glass
Hood Color
Inox
Control Type
Mechanical Control – Push Button
No. of Power Levels
4
Original price was: ₨ 75,900.₨ 65,999Current price is: ₨ 65,999.
Buy Now| Features | Specification |
|---|---|
| Charcoal Filter | Yes |
| No. of Power Levels | 4 |
| Functions | Specification |
| Control Type | Mechanical Control - Push Button |
| Design & Outlook | Specification |
| Hood Color | Inox |
| Chimney Color | Inox |
| Control Panel Type | Metal |
| Glass Color | Transparent |
| Hood Motor Type | Regular motor (Outsource) |
| Installation Type (Cooking) | Wall-mounted |
| No. of Lights | 2 |
| Hood Type | Wall Mounted - Curved Glass |
| Type of Lighting | LED |
| Performance | Specification |
| Dishwasher Safe Filters | Yes |
| Maximum noise level | 73 dBA |
| Power of Lights | 1 W |
| Total Power Consumption (W) | 180 W |
| Dimensions & Weight | Specification |
| Width (cm) | 89.8 cm |
| Depth (cm) | 46 cm |
| Height (cm) | 52.9 cm |
| Weight (Kg) | 11.3 kg |
| Weight (kg) | 13.6 kg |
| Energy Information | Specification |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Voltage (V) | 220-240 |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.







Reviews
There are no reviews yet.