

DW 6550 C Twin Tub Advanco Washing Machine
Capacity
Medium (20-30 mixed load of clothes) kg
₨ 46,300
Buy Now| Product Specification | Details |
|---|---|
| Energy Information | |
| Voltage (V) | 220 |
| Frequency (Hz) | 50 |
| Dimensions & Weight | |
| Width (cm) | 84 cm |
| Depth (cm) | 46 cm |
| Height (cm) | 95 cm |
| Width (in) | 33.070866 |
| Depth (in) | 18.110237 |
| Height (in) | 37.401573 |
| Weight (Kg) | 24 kg |
| Features | |
| Deep Waterfall Wash | Yes |
| Shower Rinse | Yes |
| Spinner | Yes |
| Functions | |
| Water Inlet(s) | Two |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.










Reviews
There are no reviews yet.