Wash Away Your Laundry Hassles With The EcoStar Twin Tub Washing Machine Range. Featuring A Dedicated Motor For Washing And A Dedicated Motor For Spinning, It Is The Best All-In-One Solution For Your Laundry-Based Needs. There Is Washing Capacity Of 10 Kg And Spin Capacity Of 7 Kg, Along With A Closed Rat-Proof Base And The Auto Power Off Feature. The Washing Time Is Typically 15 Minutes, And It Will Take Just 5 Mins To Spin Dry Your Laundry, Creating An Easy-To-Use Procedure That Will Help You Get Done With Your Laundry In Less Than An Hour. The Twin Tub Comes With A Transparent Glass Lid And Also With An Opaque Glass Lid, So You Can Pick The Color That Suits You! There Is A Buzzer As Well Which Will Notify You Once The Entire Process Of Washing And Spinning Is Complete. With Low Power Consumption, It Is A Choice You Will Absolutely Enjoy!
| Rated Voltages | 220V |
| Frequency rate | 50Hz |
| Phases | Single |
| Dimensions (L*W*H)mm | 860*530*1010 |
| Spin Timer | 5 min |
| Wash Capacity | 10 kg |
| Spin Capacity | 7 Kg |
| Lint filter | YES |
| Wash Timer | 15 min |
| Net Weight (kg) | 24 |
| Gross Weight (kg) | 27 |
| Washing Time | 15 min |
| Spin Dryer Time | 5 min |
| Wash Motor Output (W) | 480 |
| Spin Motor Output (W) | 210 |
| Auto-power off | YES |
| Closed rat-proof base | YES |
| Wash | ≤62dB |
| Spin | ≤72dB |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
















Reviews
There are no reviews yet.