








GREE INVERTER AC 18AITH23W T3 AIRY SERIES 1.5TON
Original price was: ₨ 285,999.₨ 238,999Current price is: ₨ 238,999.
Buy NowGREE Inverter AC 18AITH23W T3 Airy Series (1.5 Ton)
PRODUCT SPECIFICATION
Specification |
Details |
|---|---|
| Brand | GREE |
| Model | 18AITH23W T3 Airy Series |
| Type | Inverter Split AC |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Cooling Capacity | ~18000 BTU (Approx.) |
| Energy Efficiency | Inverter Technology (Energy Saving up to 60%) |
| Compressor | T3 Tropical Compressor – Works in Extreme Heat (Up to 60°C) |
| Air Flow | 3D Air Flow, Turbo Cooling |
| Functions | Cooling / Heating |
| Filter Type | High-Density Dust & Bacteria Filter |
| Refrigerant | R-410A Eco-Friendly Gas |
| Voltage / Frequency | 220-240V / 50Hz |
| Warranty | 1 Year Parts + 3–5 Years Compressor (As per policy) |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.














Reviews
There are no reviews yet.